Method
Preheat the grill to medium-high.
In a small bowl, add tuna, mayo and pepper; mix to combine. Divide tuna mixture between the two slices of toast. Top with tomato slices and sprinkle over the cheese.
Place toast slices onto a baking tray and place under the grill, until cheese has melted.
Note: If food units vary from the book, be guided by the following food units.
| Meat & Protein | 1 |
| Bread & Cereals | 2 |
| Vegetables | 0.6 |
| Fruit | 0 |
| Dairy | 0.5 |
| Healthy Fats & Oils | 1 |
| Indulgences | 0 |
| Kilojoules | 2173 |
| Protein | 50.2 g |
| Total fat | 13.9 g |
| - Saturated fat | 3 g |
| Total carbohydrates | 45.6 g |
| - Total sugars | 12.9 g |
| Fibre | 7.1 g |
| Sodium | 875 mg |