| Prep | 2 min | |
| Cook | 10 min |
Method
In a bowl, add the prawns, lemon juice and garlic. Toss to coat.
Heat the oil in a large non-stick frying pan over medium heat and sauté the onions for 2 to 3 minutes, until soft. Add the cauliflower rice. Cook the cauliflower rice, stirring frequently, until it starts to get a little colour, then remove from heat. Place into a bowl, cover to keep warm and set aside.
Place the same pan back over medium heat. Add the prawns and cook for 2 to 3 minutes, or until cooked through.
Divide the cauliflower rice between two serving bowls. Top with the prawns and spoon over any remaining juices.
Nutrition facts per serve
Makes 2 serves
Note: If food units vary from the book, be guided by the following food units.
| Meat & Protein | 1.5 |
| Bread & Cereals | 0 |
| Vegetables | 1.5 |
| Fruit | 0 |
| Dairy | 0 |
| Healthy Fats & Oils | 1 |
| Indulgences | 0 |
| Calories | 259 |
| Protein | 37.3 g |
| Total fat | 5.7 g |
| - Saturated fat | 1 g |
| Total carbohydrates | 9.9 g |
| - Total sugars | 7.2 g |
| Fibre | 6.5 g |
| Sodium | 840 mg |