| Prep | 5 min | |
| Cook | 2 min |
Method
Spread the crumpet with peanut butter.
Stir the ricotta and nutmeg together then spread over the crumpet. Top with sliced banana. Drizzle with thyme honey or extra nutmeg.
TIP: If you have indulgences to spare, dip some fresh thyme sprigs in some honey and add as a garnish. Thyme honey is a lovely ingredient. Poke half a bunch of fresh thyme into a jar of honey and keep in the fridge. It will keep for 12 months.
Nutrition facts per serve
Makes 1 serve
Note: If food units vary from the book, be guided by the following food units.
| Meat & Protein | 0 |
| Bread & Cereals | 1 |
| Vegetables | 0 |
| Fruit | 1 |
| Dairy | 1 |
| Healthy Fats & Oils | 1 |
| Indulgences | 0 |
| Calories | 404 |
| Protein | 18.7 g |
| Total fat | 15.3 g |
| - Saturated fat | 7.9 g |
| Total carbohydrates | 42.9 g |
| - Total sugars | 18.1 g |
| Fibre | 3.8 g |
| Sodium | 563 mg |