| Prep | 5 min |
Method
Combine cannellini beans, ¾ feta and lemon juice in a small bowl. Use a fork to roughly mash.
Serve smashed cannellini beans on toast topped with avocado, remaining feta and mint.
TIP: Excess cannellini bean mixture could be made and kept refrigerated for 1-2 days.
Nutrition facts per serve
Makes 1 serve
Note: If food units vary from the book, be guided by the following food units.
| Meat & Protein | 1 |
| Bread & Cereals | 1 |
| Vegetables | 1 |
| Fruit | 0 |
| Dairy | 1 |
| Healthy Fats & Oils | 1 |
| Indulgences | 0 |
| Calories | 449 |
| Protein | 26.8 g |
| Total fat | 15.3 g |
| - Saturated fat | 5.5 g |
| Total carbohydrates | 42.1 g |
| - Total sugars | 6 g |
| Fibre | 16.5 g |
| Sodium | 697 mg |